Karkonosze – przyciągają przez cały rok

  1. MDA
  2. /
  3. Karkonosze – przyciągają przez cały rok

Karkonosze, zwane często - ze względu na urozmaicony krajobraz - polskimi Alpami, to najbardziej malowniczy obszar Dolnego Śląska. Latem czekają tam na nas szlaki górskie - piesze i rowerowe, a także różnorodne atrakcje na świeżym powietrzu i zabytki, zimą - liczne wyciągi narciarskie. Ale to oczywiście nie wszystko. Nic dziwnego, że co roku odwiedza Karkonosze - po obu stronach (polskiej i czeskiej) - około 10 milionów osób, a Karkonoski Park Narodowy - 2 miliony turystów. Po co? Żeby powędrować Głównym Szlakiem Sudeckim. Zdobyć Śnieżkę. Zobaczyć wodospady Kamieńczyka i Szklarki. Zwiedzić przywiezioną z Norwegii drewnianą Świątynię Wang.

Szrenica. Obraz: hoteleuropalubin z Pixabay
Świątynia Wang. Obraz: Przemysław Krzak z Pixabay

Góry te ciągną się pasmem o długości około 36 km od Przełęczy Szklarskiej (886 m n. p. m.) na zachodzie aż po Bramę Lubawską (511 m n. p. m.) na wschodzie. Znajduje się w nich wiele punktów i platform widokowych, np. Wysoki Kamień, Złoty Widok czy Krucze Skały. Poza Śnieżką warto wspiąć się także m.in. na: Szrenicę, Wielki Szyszak i Skalny Stół.

Wznosząca się na 1602 m n.p.m. Śnieżka należy do Korony Gór Polski oraz, jako najwyższy szczyt Republiki Czeskiej, do Korony Europy. Na szczyt można dojść szlakiem czerwonym z Przełęczy Okraj oraz niebieskim lub czarnym z Karpacza. Na górze znajduje się XVII-wieczna Kaplica św. Wawrzyńca. Na Śnieżkę można też wjechać kolejką gondolową.

Na Szrenicę, drugi najwyższy szczyt Karkonoszy (1362 m n.p.m.), można wejść lub wjechać kolejką krzesełkową ze Szklarskiej Poręby. Przez szczyt przechodzi Główny Szlak Sudecki oraz zielony szlak z Jakuszyc do Pielgrzym, a także czarny szlak łącznikowy.

Śnieżne Kotły, do których można dotrzeć szlakiem ze Szklarskiej Poręby, to dwa tzw. cyrki polodowcowe, położone pomiędzy Łabskim Szczytem a Wielkim Szyszakiem. Ściany Małego Śnieżnego Kotła wznoszą się na ok. 100 metrów, a Wielkiego Śnieżnego Kotła na 150 metrów. Górną Krawędzią Kotłów prowadzi Główny Szlak Sudecki, a po ich dnie przebiega szlak zielony do Przełęczy Karkonoskiej.

Główne miasta Karkonoszy to Karpacz i Szklarska Poręba. To dobre bazy wypadowe do wędrówki po górach, ale także miejsca pełne innych atrakcji.  W Karpaczu możemy odwiedzić m.in. Prywatne Muzeum Budowli i Techniki z Klocków Lego, Miejskie Muzeum Zabawek i Muzeum Konsol Gier Video, Papugarnię oraz Karkonoskie Tajemnice. Szklarska Poręba ma do zaoferowania m.in.: Muzeum Karkonoskie, najpiękniejszy punkt widokowy Karkonoszy, tzw. Złoty Widok, „Chybotka”, czyli kilkutonowy głaz ułożony tak, że z łatwością można nim poruszyć oraz wodospady Szklarki i Kamieńczyk („zagrał” w filmie „Opowieści z Narnii: Książę Kaspian”). W Szklarskiej Porębie jest też oryginalny pieszy szlak, na którym drogowskazami są wielkie głazy.

W Pakoszowie, niedaleko Szklarskiej Poręby i Karpacza, mieści się Karkonoski Park Ducha Gór Gigantei. To park rozrywki nastawiony na edukację poprzez zabawę. Na gości czeka duża dawka wiedzy na temat Karkonoszy, lokalnej flory i fauny, gór i szlaków, ale także legend i folkloru.

W Domu Płócienników przy Placu Wolności w Lubomierzu znajduje się Muzeum Kargula i Pawlaka. To punkt obowiązkowy dla miłośników komediowej trylogii: „Sami Swoi”, „Nie ma mocnych” i „Kochaj albo rzuć”. Zobaczycie w niej kolekcję pamiątek związanych z filmem i użyte w nim rekwizyty, np. fragment „płota”, przy którym kłócili się główni bohaterowie.

Kopalnia „Podgórze” w Kowarach to unikatowy zabytek technologiczny. W latach 50. XX wieku wydobywano w niej rudy uranu. Trasa turystyczna ma ok. 1600 metrów długości. Grupy z przewodnikiem wchodzą co pół godziny. Każdy odwiedzający otrzymuje lampkę górniczą, ponieważ trasa nie jest oświetlona. Są też trasa ekstremalna i trasa dla… nurków. Warto odwiedzić także Muzeum Sentymentów.

Miłośnicy architektury z przyjemnością zapewne odwiedzą: jedną z ciekawszych śląskich warowni - średniowieczny zamek Bolków (XIII w.), ruiny zamku Chojnik w pobliżu Sobieszowa (połowa XIV w.), czy zamek Czocha we wsi Sucha nad Zalewem Leśniańskim (XIII w.). Wieża księcia Henryka i Jaworskiego w Siedlęcinie to najlepiej zachowana średniowieczna wieża obronno-mieszkalna w Polsce. Powstała w drugiej dekadzie XIV wieku jako budynek mieszkalny dla władcy, a jej największą atrakcją są malowidła ścienne - najstarsze w Polsce dzieła tego typu o tematyce niereligijnej.

Wodospad Kamieńczyk: Obraz: Jan Nowak z Pixabay
Zamek Czocha. Obraz: Saga1974 z Pixabay

W Miłkowie zobaczycie świat odwrócony o 171 stopni w Chacie na głowie i Chatce grawitacyjnej. W Przesiece odkryjecie Małą Japonię czyli Ogród Japoński Siruwia. W Borowicach czeka na was Wioska Lapońska Kalevala, w Bukowcu interaktywne muzeum Tajemniczy Las, a w Piechowicach najstarsza Huta Szkła Julia. W Mysłakowicach odwiedzając Park Miniatur Budowle Świata zobaczycie miniatury z pięciu kontynentów i gigantyczne makiety fauny słodkowodnej w Siedlisku Pstrąga.

Jak widzicie, atrakcji w Karkonoszach jest mnóstwo.

Warto też zabrać ze sobą rower. Pasmo Rowerowe Olbrzymy to kompleks tras dla rowerzystów górskich. Obejmuje łącznie ponad 70 km ścieżek MTB w gminach Jelenia Góra, Piechowice i Podgórzyn. Trasy układają się w dwie główne pętle (Piechowice i Przesieka), przy których funkcjonuje dodatkowo sieć dróg łącznikowych.

Obraz: Marcin z Pixabay
Obraz: Stanly 8853 z Pixabay
Ta strona wykorzystuje pliki cookies
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Czytaj więcej