Leonardo, moda i San Siro

  1. MDA
  2. /
  3. Leonardo, moda i San Siro

Krakowski Dworzec Autobusowy MDA może stać się dla was początkiem wspaniałej podróży, na przykład do Mediolanu - dumy Lombardii i europejskiego centrum mody.

Mediolan to drugie co do wielkości miasto Włoch, nieformalna stolica ich północnej części. Wędrowanie po nim jest łatwe i przyjemne dzięki sprawnej komunikacji miejskiej. A więc w drogę!

Dla podróżujących koleją miejscem pierwszego spotkania z Mediolanem będzie monumentalny dworzec Milano Centrale. Naprawdę robi wrażenie, nie tylko architekturą lecz także swą funkcjonalnością.

A skoro już dotarliśmy, to pora na mediolańskie atrakcje.

Jedną z największych jest La Scala, najsłynniejsza scena operowa we Włoszech i jedna z najgłośniejszych w świecie. Gmach neoklasycystycznego teatru zaprojektował w drugiej połowie XVIII wieku Giuseppe Piermarini. W budynku mieści się też Muzeum Teatro alla Scala, w którym można zobaczyć bogatą kolekcję eksponatów związanych z operą, m.in. pośmiertne maski kompozytorów i portrety legend sceny operowej. La Scala stoi przy Piazza Della Scala, na środku którego spogląda na nas z wysokiego cokołu Leonardo da Vinci.

Pora na najpiękniejszą galerię handlową świata – Galeria Vittorio Emanuele II ciągnie się od Piazza Della Scala do głównego miejskiego placu – Piazza Duomo. Pod okrągłą, szklaną kopułą centrum mieszczą się luksusowe butiki, sklepy z ekskluzywną biżuterią czy galerie sztuki. Miejsce to bywa nazywane „salonem Mediolanu”. Kuszą nie tylko zakupy w sklepach Gucci, Prada, czy Chanel, ale także detale na ścianach, wielobarwna podłoga i wspaniały dach.

Jednym z najefektowniejszych budynków w Mediolanie jest Duomo di Milano – Katedra Narodzin św. Marii w Mediolanie. Tą gotycką świątynię budowano przez ponad 500 lat. Możecie obejrzeć ją z zewnątrz, zwiedzić robiące równie wielkie wrażenie wnętrze, wspiąć się po schodach na dach, z którego zobaczycie piękne widoki, ale równocześnie będziecie mogli podziwiać z bliska wspaniałe detale budynku - rzeźby, gargulce, pinakle…

10-15 minut spaceru w stronę Piazza Cordusio i stajecie przed oświetloną Fontana di Piazza Castello. Stoi ona przed zamkiem Castello Sforzesco. To zbudowana z czerwonej cegły forteca, ozdobiona wieżami i otoczona murami. Na jej terenie znajdują się obecnie m.in.: Muzeum Sztuki Antycznej i Muzeum Egipskie. To tu znajduje się niedokończona rzeźba Michała Anioła – „Pieta”. Wejście na dziedziniec jest darmowe, za wejście do środka i do muzeów już trzeba płacić.

Warto też odwiedzić najważniejszą galerię sztuki w Mediolanie. Pinacoteca di Brera mieści się XVII-wiecznym pałacu jezuitów, ma w zbiorach dzieła takich artystów jak: Giovanni Bellini, El Greco, Rubens czy Rembrandt, a na jej dziedzińcu stoi pomnik Napoleona Bonaparte. Koniecznie zaplanujcie sobie także czas na spacer po dzielnicy Brera, artystycznym sercu miasta.

Mediolan ma też swoje Chinatown z czerwonymi lampionami nad ulicami. Składa się na nią deptak Via Paolo Sarpi i odchodzące od niego uliczki. Można pospacerować i posmakować orientalnych smaków. I nie zapomnijcie wybrać się pod Arco della Pace - łuk triumfalny, postawiony z polecenia Napoleona w miejscu, gdzie znajdowała się przed laty brama prowadząca do Paryża.

Nietypową atrakcją są Vertical Forest (nazywane również Bosco Verticale) - para mieszkalnych wieżowców, których balkony, tarasy i dachy pokryte są zielenią. Na dwóch budynkach rośnie 900 drzew różnych gatunków, krzewy oraz roślinność dobrana tak, aby maksymalnie wykorzystać nasłonecznienie w danym miejscu. Budowa „Pionowego lasu” trwała 5 lat.

Wśród miejsc spacerowych polecam mediolański cmentarz, czyli Cimitero Monumentale - miejsce wyjątkowo klimatyczne. Fani sportu z pewnością wybiorą się na San Siro, jeden z największych stadionów świata, który jest siedzibą dwóch odwiecznie rywalizujących ze sobą klubów: Interu i AC Milan.

Miłośnicy sztuki nie mogą nie zobaczyć pewnego słynnego malowidła wykonanego w klasztornych refektarzu przy Bazylice Santa Maria delle Grazie. To perła renesansu, stworzona według projektu Guiniforte. Turystów przyciąga tu nie tylko architektura, ale także „Ostatnia wieczerza” Leonarda da Vinci. Słynny fresk jednorazowo może oglądać 25 osób i nie dłużej niż przez 15 min.

A jak już jesteście w Mediolanie, to zaledwie godzina jazdy pociągiem dzieli was od Bergamo, barwnego miasta pełnego brukowanych alejek, kopuł, dzwonnic i średniowiecznych oraz renesansowych zabytków, skupionych wokół pięknego Piazza Vecchia. Z Mediolanu możecie też wybrać się do jednego z najpiękniejszych miejsc we Włoszech - nad jezioro Como. Te okolice były plenerami wielu filmów, m.in. „Casino Royale” czy „Gwiezdnych Wojen”.

Co trzeba zjeść?

Cotoletta alla milanese - Kotlety po mediolańsku - jeden z przysmaków regionu Lombardii. Smażony kotlet cielęcy z kością, obtoczony w jajku i bułce tartej.

Trippa alla milanese - Flaki po mediolańsku - długo gotowane flaki cielęce, podawane klasycznie z parmezanem.

Рanzerotti - pierogi w kształcie półksiężyca, nadziewane mozzarellą i sosem pomidorowym, smażone w głębokim tłuszczu.

Ossobuco alla milanese - gicz cielęca, obsmażona w maśle, duszona w białym winie, z pomidorami, czosnkiem i cebulą, na koniec doprawiona skórką pomarańczową lub cytrynową.

Risotto alla milanese – żółte risotto z dodatkiem szafranu i parmezanu.

Ta strona wykorzystuje pliki cookies
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Czytaj więcej