Praga – uwiedzie każdego

  1. MDA
  2. /
  3. Praga – uwiedzie każdego

To miasto setek wież, uważane za jedną z najpiękniejszych stolic na świecie. Jej zabytkowe centrum wpisane jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Można po niej wędrować między innymi szukając średniowiecznych zabytków albo piwiarni opisanych przez Bohumila Hrabala.

Prague_Obraz František Zelinka z Pixabay
Prague_Obraz ElenaRepina z Pixabay

Zacznijmy od miejsca, do którego prędzej lub później z pewnością zawędrujecie, czyli Rynku Staromiejskiego w Pradze. Co ciekawe, mimo dość burzliwej historii i wielu najazdów, pozostał on do dziś w stanie bardzo bliskim temu z X wieku. Główne atrakcje tego miejsca to efektowna architektura oraz uliczni artyści, muzycy i sprzedawcy. No i Ratusz Staromiejski z mechanicznym zegarem z XV wieku, uznawanym za najlepiej zachowany czasomierz tego typu na świecie. Co godzinę następuje zmiana czasu, której towarzyszy parada figur. Wieża ratuszowa jest też świetnym punktem widokowym na ścisłe centrum Pragi.

Jednym z symboli miasta jest Most Karola. Zamówił go w 1357 roku Karol IV. Prace ukończono w 1390 roku, a w XVII wieku dodano kilkanaście figur świętych w stylu gotyckim. Na obu krańcach mostu stoją gotyckie wieże, będące pozostałością po miejskich fortyfikacjach. Niestety, most jest jednym z najtłoczniejszych miejsce w Pradze – najlepiej wybrać się tam wczesnym porankiem lub późnym wieczorem.

Ważne miejsce na liście praskich atrakcji zajmuje Zamek na Hradczanach (podobno najwyższy na świecie), który był siedzibą czeskich władców, a obecnie rezyduje w nim Prezydent Republiki Czeskiej. Co godzinę odbywa się uroczysta zmiana warty. Warto odwiedzić też zamkowe ogrody. Na terenie zamku znajduje się Katedra św. Wita, Wacława i Wojciecha,  której budowę ukończono w 1929 roku (choć wygląda na starszą). W środku zobaczycie m.in.: grób św. Jana Nepomucena, Kaplicę Wacława i secesyjne obrazy na szkle. Kolejną zamkową atrakcją jest Złota Uliczka. Według legendy alchemicy mieszkający i pracujący w tym miejscu starali się zamienić ołów w złoto. Uliczka ma 90 metrów długości i około 2 metrów szerokości. Została wybudowana w połowie XV wieku, a z obu stron otaczają ją piękne, kolorowe budynki. Nie wiadomo, czy mieszkali tu alchemicy, jest jednak pewne, że przez dwa lata mieszkał w domu przy Złotej Uliczce pisarz Franz Kafka, autor „Procesu”.

Miłośnicy literatury mogą też wybrać się w podróż po Pradze śladami Bohumila Hrabala. Do tego trzeba się jednak dobrze przygotować, najlepiej sięgając po książkę Tomasa Mazala „Praga z Hrabalem. Oraz podróż śladami pisarza po Czechach i Morawach”. Znajdziecie w niej nie tylko opisy miejsc (na przykład piwiarni), w których autor „Pociągów pod specjalnym nadzorem” mieszkał i bywał, ale także krótkie fragmenty utworów, nawiązujące do opisanych miejsc.

Legenda, głosi że Praga narodziła się na wzgórzu Wyszehradzkim, gdzie znajdował się zamek królewski, który spalono i zburzono. Znajdującą się tam dziś efektowną twierdzę wznieśli Austriacy. Ze szczytu wzgórza widać dolinę Wełtawy. Warto też odwiedzić piękny, dwupoziomowy zamek Karlštejn, położony w południowo-zachodniej części Pragi. Król Karol IV kazał go wznieść w XIV wieku jako miejsce przechowywania klejnotów koronnych i innych skarbów.

Uwaga! U stóp Wyszehradu, nad brzegiem rzeki co sobotę odbywa się targ. Kupicie tam sezonowe warzywa, świeży chleb i ciasta, marynaty i przetwory, a także kiełbaski i inne mięsne smakołyki.

Prague_Obraz user32212 z Pixabay
Prague_Obraz user32212 z Pixabay

Praska Dzielnica Żydowska znajduje się między Starym Miastem a Wełtawą. Przez 800 lat zamieszkiwała w nim społeczność żydowska uznawana za największą na świecie. Niestety, wiele budynków zostało zniszczonych pod koniec XIX wieku. Na szczęście zachowało się wiele zabytków, w tym sześć synagog.

Miłośnicy architektury sakralnej powinni odwiedzić gotycki Klasztor na Strahowie, założony w 1258 roku przez króla Ottokara II. Kompleks tworzą: klasztor, kościół i ogród. W bogato zdobionym kościele warto zwrócić uwagę na efektowne witraże i freski. W części muzealnej można obejrzeć zbiory sztuki sakralnej i świeckiej. W centrum miasta znajduje się też XIII-wieczny, gotycko-barokowy Kościół św. Mikołaja. Spoczął w nim między innymi król Wacław IV. Wewnątrz znajduje się wiele dzieł sztuki, w tym obrazy, rzeźby i witraże.

Mało wam jeszcze zwiedzania i lubicie muzea? Na środku placu świętego Wacława wznosi się gmach Muzeum Narodowego, a na Starym Mieście znajdziecie Muzeum Alfonsa Muchy, ikony secesji.

Miłośnicy graffiti z pewnością będą chcieli zobaczyć na własne oczy Ścianę Johna Lennona. Od lat 80. XX wieku wypełniają ją wciąż zmieniające się murale nawiązujące nie tylko do Lennona i piosenek Beatlesów, ale też współczesnych wydarzeń, na przykład wojny na Ukrainie.

Zmęczyliście się zwiedzaniem? Polecamy Letenské sady, czyli park na wzgórzu Letná, nad Wełtawą. To wymarzone miejsce na spacery, jogging i odpoczynek. Znajdziemy tam m.in.: plac zabaw i ogródek piwny, a latem otwarta jest zabytkowa karuzela. Można też zobaczyć rosyjskie czołgi przywiezione z Ukrainy.

Minimum kilka godzin zarezerwujcie sobie na wizytę w także leżącym nad Wełtawą ogrodzie zoologicznym. Dzięki dużej ilości zieleni i wody nawet w upalne dni jest tam bardzo przyjemnie. Główną atrakcją są oczywiście zwierzęta, m.in. kangury na wolnym wybiegu.

Warto też wybrać się na wycieczkę statkiem po Wełtawie. Dzięki temu możecie wygodnie obejrzeć Stare Miasto z innej perspektywy. A przy okazji także zjeść lunch lub kolację.

Prague_Obraz Denis Poltoradnev z Pixabay
Prague_Obraz Lukáš Jančička z Pixabay

Chcecie spojrzeć na Pragę z innej perspektywy? Warto wybrać się, zwłaszcza wieczorem na wzgórze Petřín. W kilka minut wjedziecie na szczyt kolejką linową. A tam będzie czekała na was Wieża Petrińska, czyli licząca 63 metry replika Wieży Eiffla. Jest tam też Labirynt Zwierciadeł oraz mierzący około kilometra średniowieczny, obronny Mur Głodowy.

Piękny widok na panoramę Pragi rozciąga się też z 216-metrowej wieży telewizyjnej Žižkov. Zbudowano ją na zabytkowym cmentarzu żydowskim. To najwyższy punkt miasta.

W Pradze nie brakuje też współczesnych atrakcji, takich jak np. MindMaze. To escape room inspirowany legendami o alchemikach. Wchodzicie do komnaty, zostajecie przeniesieni w czasie i macie 60 minut na ucieczkę, oczywiście po rozwiązaniu serii zagadek i łamigłówek. Czekają na was: kamienne ściany, tajemnicze manuskrypty, probówki i naczynia alchemików wypełnione dziwnymi cieczami…

Co trzeba zjeść?

Česnečka (zupa czosnkowa) - jedna z najpopularniejszych czeskich zup. Gotowana na wołowym bulionie, z dużą ilością startego czosnku, cebulą, ziemniakami i grzankami. Bardzo aromatyczna, szczególnie polecana zimą na rozgrzanie.

Kulajda – typowo czeska zupa na bazie ziemniaków i grzybów z koperkiem i dużą ilością gęstej śmietany.

Smažený sýr (smażony ser) – bardzo proste, tłuste i sycące danie. Plastry sera typu Edam obtaczane są w mące, jajku i bułce tartej jak kotlety i smażone na głębokim tłuszczu. Podawane z sosem tatarskim, frytkami i surówką.

Gulasz z knedlikiem – obowiązkowe danie do spróbowania będąc w Czechach. Najlepszy będzie ten z mięsa wołowego. Knedliki to rodzaj bułeczki wyrabianej ma bazie gotowanych ziemniaków lub mąki pszennej.

Trdelnik – słodkie ciasto pieczone na kiju nad węglem drzewnym podawane z przeróżnymi dodatkami, np. z cukrem i orzechami.

Ta strona wykorzystuje pliki cookies
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Czytaj więcej